Devon Rex

OPIS RASY


Historia rasy.

Rasa devon rex jest wynikiem naturalnej mutacji kota domowego. Po raz pierwszy jej efekt zaobserwowano w 1960 roku u zdziczałego kota w Devonie (Wielka Brytania). W miocie ze skojarzenia tego kocura z kotką domową urodził się śmieszny dymny kocurek o pofalowanej sierści. Wyrósł on na pięknego kocura o szerokiej głowie, wyglądzie skrzata i wspaniałym niemal psim charakterze. Ów młody kot został skojarzony z reksem kornwalijskim, ale ich potomstwo nie posiadało pofałdowanego futerka, co wskazywało, że u obu ras kędzierzawość warunkowana jest innym genem.

Zachowanie tego genu możliwe było przez chów wsobny. W celu zwiększenia różnorodności umaszczenia reksy zaczęto krzyżować z innymi kotami krótkowłosymi i syjamskimi.
Rasę devon rex uznano w 1972 roku.

Wygląd i temperament.

Devony często nazywane są skrzatami, gackami albo E.T. Ich wielkie uszy, duże i szeroko rozstawione oczy, uśmiechnięty pyszczek sprawiają, że nie można obok tych kotów przejść bez emocji. Ciało devonów jest średniej wielkości, szczupłe, zwarte, ale muskularne. Nogi są długie i smukłe oraz robią wrażenie nieco krzywych. Głowa klinowata o pełnych policzkach. Uszy duże, nisko osadzone.

Okrywa devonów jest krótka, delikatna i pofałdowana. Ponieważ koty te nie linieją, ich pielęgnacja nie nastręcza żadnych trudności. Devony odznaczają się wspaniałym niemalże psim charakterem. Doskonale współżyją z innymi zwierzętami, ale zawsze na pierwszym miejscu w ich sercu jest człowiek. Bardzo silnie przywiązują się do swoich właścicieli i są wyjątkowo przymilne. Devony to mistrzowie w mruczeniu i co ciekawe, to koty które okazują radość, merdając ogonem. Łatwo się uczą i są bardzo czyste.

Czy wiesz, że: